Sık Sorulan Sorular

Bize Sıklıkla Sorulan Sorular ve Cevapları Sizler İçin Derledik…

Petshop musunuz?

Petshop değiliz.Ev ortamında baktığımız kedilerimizin yavrularını sahiplendirmekteyiz.

Yavru kedimiz kaç günlük olduğunda anneden ayrılabilir?

Yavrular 45 günlük olduklarında kuru mama yemeye başlarlar.Kuma tuvaletlerini kendi başlarına yapmayı öğrenirler. 60 günlük olduklarında iç ve dış parazit tedavileri tamamlanmış olur.

Yavru Kedim İçin Almam Gereken Malzemeler Nelerdir?

Premium kalitede Kuru ve Yaş Yavru Kedi Maması, Mama ve Su Kapları, Tuvalet kutusu ve Küreği, İnce Taneli Topaklanan Kedi Kumu, Taşıma Çantası bunlar ilk olarak mutlaka almanız gereken malzemeler.Eşyalarınıza zarar vermesini istemiyorsanız mutlaka bir tırmalama tahtası almalısınız. Kediler kendilerine ait alanları olmasına bayılırlar bunun için kedi yatağı alabilirsiniz.Mutlaka oynaması için oyuncaklar olmalı kendiniz yapabileceğiniz gibi daha özel birşey olmasını isterseniz satın alabilirsiniz.Tüy bakımı için mutlaka bir kedi tarağınız olmalı ve güzel kokması için kediler için özel kuru şampuan kullanabilirsiniz.Yavru kediler göz bakımına ihtiyaç duymaktalar göz temizleme solüsyonu almalısınız.Tüy topakları oluşumunu engellemesi için Malt Macunu almalısınız.Yavrunuzun bağışıklığının gelişmesi ve daha sağlıklı büyümesi için vitamin ve gıda takviyeleri kullanabilirsiniz.

Kedime hangi aşıları yaptırmam gereklidir?

Kedinizin iç ve dış parazit tedavisi yapıldıktan sonra  ilk olarak  karma aşı yapılır bu aşı herpes virus, calici virus ve panlökopeni enfeksiyonları için koruyucudur.3 aylık olduğunda kedinize yasal olarak kuduz aşısı yaptırmanız gerekmektedir. Bunların dışında Felv , Fiv, Fip vs hastalıklara yönelik aşılarda mevcuttur bu aşıların koruyuculukları sınırlı olmakla birlikte enjeksiyon bölgesi  tümörlerine neden olduklarıyla ilgili çalışmalar mevcuttur.Risk altındaki hayvanlar haricinde yapılmaları tavsiye edilmez.

Aşılar hakkında detaylı bilgi almak için Kedime hangi aşıları yaptırmalıyım? Yavru Kedi Karma Aşı Programı

İç ve Dış parazit aşılarını ne zaman yaptırmalıyım?

Öncelikle iç ve dış parazit aşısı diye bir şey yoktur. İç ve dış parazitlere yönelik ilaç tedavisi yapılır. Piyasada çeşitli firmalar tarafından çıkartılmış çok sayıda alternatif bulunmaktadır.Size tavsiye edeceğim uygulama şekli iç parazit için düzenli olarak 3 ayda 1 yaptırmanız, dış parazit için ise pire enfestasyonları açısından risk altında kediniz varsa ayda bir ense damlası yaptırmanız, risk söz konusu değil ise gerekli gördüğünüz sıklıklarda ense damlası yaptırmanızdır.

Kedi Tüyü Kist Yapar mı?

Kedi tüyü kist yapmaz. Kist Hidatik oluşumuna köpeklerin ince bağırsaklarında yaşayan Echinococcus granulosus adlı parazit neden olur.Hastalık köpek dışkısı ile atılan yumurtalar ile insana bulaşır. Düzenli olarak iç parazit tedavisi yapılan hayvanlardan bu hastalık zaten bulaşmaz. Esas risk paraziti taşıyan köpek dışkısıyla kontamine olmuş çevre ve ya gıdalar ile parazitin bulaşmasıdır.Korunmak için ne yapmak gerekir:Tıklayın

Kedi kaynaklı  Echinococcus granulosus  adlı parazit gelişse bile cinsel olgunluğa erişemiyeceğinden kedilerin kist hidatik hastalığına neden olması söz konusu değildir.Daha Fazla bilgi Almak için:Tıklayın

Evde başka bir evcil hayvanım var alışırlar mı?

Bu tabii ki biraz sizin evcil hayvanınıza bağlı olmakla birlikte ciddi uyum sorunları olmayan hayvanların dışında yeni evcil hayvana kolayca uyum sağlayacaklarını söyleyebilirim.İlk günler küçük sürtüşmeler yaşasalar bile yeni alacağınız evcil hayvanınız yavru olacağı için kolayca birbirlerini kabul edecek ve dost olacaklardır. Evcil hayvanlarına çok fazla vakit ayıramayan özellikle de çalışan kişiler için uzun saatler evde yalnız kalan kedisi veya köpeğinin psikolojisi ve daha mutlu olması için bir arkadaş tavsiye ederim.

Kedileriniz Mikro çipli midir?

Mikro çip hayvan sahibi tarafından yaptırılması gerekmektedir çünkü sisteme hayvanınız kaybolduğuna size ulaşabilecekleri telefon ve adres bilgileri girilir. Herhangi bir veterinerde bir aşı ücreti tutarına yakın bir ücretle yaptırabilmektedir. Çalışma sistemi ise şu şekildedir hayvanınız kaybolduğunda eğer onu biri bulur bir veterinere veya barınağa götürürse orada çipi var mı diye kontrol ederler ve bu şekilde sizin iletişim bilgilerinize ulaşırlar.

Kedileriniz Secereli midir?

Secere kedilerin atalarına ait bilgilerin yazdığı bir belgedir. Rx ve LO olmak üzere İki tip Secere Belgesi vardır. Kendisi dışında en az 3 kuşak ataları kayıtlı kedilere LO kediler denir.Rx kedi ise seceresi olmayan ancak kedi yarışmasına katılarak hakem tarafından onay verilen kedilere verilen secere belgesidir.

Yavrulara secere almak için dernek kayıtlı olmak gerekmektedir.Anne ve baba kedinin ikisine de secere cıkartmış olmak derneğe üreme izin başvurusunda bulunmak,batın kayıt ücreti ödemek , doğan her yavru için secere ücreti ödemek gerekmektedir. Yani secereli yavrular kedi derneklerine zaman ve para harcamak demektir. Türkiyedeki kedi derneklerinin hepsi birbiriyle kavgalıdır.Birbirlerine hakaretler etmekte, sahte secere düzenlemekle suçlamaktadırlar.

Kişisel tercihimden dolayı kedi derneklerine üye olmayı düşünmemekteyim. Dernek Aidatı,Dernek kayıt ücreti, kedi kayıt ücreti, kedi evi kayıt ücreti, Üretici ismi, Secere Ücreti,Batın kayıt Ücreti, Kedi değerlendirme, Yarışma katılım ücreti gibi ücretler için  yapacağım masrafı kedilerime yapmayı tercih ederim.

Kedinin secereli olması da  %100 safkan oldugunun garantisi değildir.Piyasada da zaten Rusya,Ukrayna vb ülkelerden getirilen sahte secereli bir sürü kedi vardır. Secerenin yasal bir gecerliliği olmadığı için kolaylıkla sahtesi düzenlenebilir, ya da anne baba bilgileri farklı şekilde kayıt ettirilebilir. Bu secereyi düzenleyenin insafında olan birşeydir.

 

Kedimi Teslim Aldım Şimdi Ne yapmalıyım?

Kedinizi teslim aldığınızda yavrunuzun biraz gergin ve korkmuş olması çok normal.Sizi tanımadığı için alışmak için biraz zamana ihtiyacı var. Eve geldiğinizde kum kutusu , mama ve su kabı gibi malzemelerinin yerini ona gösterin.Koklayarak tanıması için kum kabının içersine koyun.Kapalı kedi tuvaleti aldıysanız bir süre açık olarak kullanın.Kedi kumu , mama ve su kapları kolayca ulaşabilceği mesafede olmalı. Yavrunuz stresli olacağı için bağısıklığı düşecektir bu onun hastalıklara daha açık olmasına neden olabilir bunun için eczaneden alacağınız İmmunex veya İmmuzinc surubu günde 1 cc iğnesi çıkartılmış enjektör yardımıyla ağızına dikkatli bir şekilde sıkarak verebilirsiniz. Veterinere götürmek isterseniz ise teslim aldığınız gün değil 1-2 gün sonra götürmeniz daha iyi olacaktır. Veterinere gitmenin onları strese soktuğunu unutmayın, yolculuk ve yeni bir eve alışma stresini atlatmasını bekleyin.

Kedim Bize Hemen Alışır mı?

Öncelikle biraz sabırlı olmalı ve ona zaman tanımalısınız.O küçük bir kedi annesi ve kardeşlerinden ilk defa ayrıldı.Ve korkuyor.Lütfen üzerine çok fazla gitmeyin evi koklayıp tanıması için zaman verin, kaçıp bir yerlere saklanırsa kovalamayın. Birkaç gece ağlaması  çok normal.Özellikle evde küçük çocuklarınız varsa çok fazla hırpalamamalarına dikkat edin.Tüylü sopa, lazer gibi oyuncaklarla ilgisini çekerek size daha kolay alışmasını sağlayabilirsiniz.

Evde çocuklarım var evcil hayvan almam doğru olur mu?

Evcil hayvan sevgisi ile büyüyen çocukların psikolojik ve zihinsel gelişimlerin olumlu yönde etkilendiği bilimsel kanıtlanmıştır. Hayvanlardan bulaşacak hastalıklar sizi endişelendiriyor olabilir. Hayvanlar bazı parazit ve mikropları taşıyor olabilirler ancak bunları gıdalar veya cevre yoluyla alma ihtimalimiz daha yüksek olduğunu unutmayın. Hayvanınızın düzenli olarak sağlık kontrollerini yaptırırsanız bunları önlemiş olursunuz.Ayrıca erken yaşlarda hayvanlarla büyüyen çocukların alerji ve astıma yakanlama oranının düştüğüne yönelik bilimsel araştırmalar da mevcuttur.

Hamilelikte kediler riskli midir?

Toxoplasma enfeksiyonu nedeniyle risklidir.Gebelik öncesi geçirilen enfeksiyon gebelik açısından risk yaratmaz. Ancak gebelik sırasında enfeksiyona ilk kez maruz kalmak düşük, rahim içerisinde ölüm, hidrosefali, serebral kalsifikasyon, görme problemleri koryoretinit, zeka geriliği vs gibi bebekte sorunlara neden olabilir.Gebe kişilere toxoplasma testi yapılmalıdır.Test sonucuna göre  negatif olan kişilerin parazitle karşılaşırlarsa enfekte olma riskleri vardır.Enfeksiyon yönünden negatif bulunan hamileler kedi dışkısı, çiğ ve iyi pişmemiş etlerden mutlaka uzak durmalılar.

Kedim Bahçede Yaşayabilir mi?

Hayır. Ev ortamında yaşamalıdır.Lütfen kedinizi dışarı salmayın bu onu birçok enfeksiyon ve kazaya açık hale getirir.

Kedime günlük ne kadar mama ve su vermeliyim?

Başka bir sağlık sıkıntısı yok ise kedilerin ad libitum beslenmeleri tavsiye edilir. Mama kabı ve suyu sürekli dolu olmalıdır.

British Shorthair veya Scottish Fold/Straight Kedilerin karakteri nasıldır?Evde bakmak için ideal kediler midirler?

İngiliz ve İskoç kedileri karakterleri itibariyle ev için ideal kedilerdir tırnak çıkartmak nedir bilmez, ısırmazlar.Kısa tüylü oldukları için çok fazla tüy bakımıyla uğraşmanız gerekmez.Çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla araları iyidir.Genel ırk karakterinin yanı sıra her kedi yetiştirme tarzına bağlı olarak bireysel  karaktere de sahiptir.Doğduğu ortam, annesiyle yeterli süre kalmış olması, kardeşleriyle sosyalizasyon dönemini geçirmiş olması karakterinin sağlıklı olarak şekillenmesini sağlayacaktır.Küçük yaşta annesinden ayrılan, çanta içersinde yurtdışından kaçak getirilen veya sağlıksız kötü bir ortamda barındırılan kediler psikolojik olarak etkileneceklerdir.

British Shorthair ile Scottish Fold ırkı kedilerin farkı nedir?

Scottish Fold ırkı kediler taşıdıkları Fd geni nedeniyle kıvrık/yatık kulak yapısına sahiplerdir.British Shorthair ırkı kediler ise Fd geni taşımazlar normal kulak yapısına sahiptirler.

Kulakları Kıvrık Tüm kediler Scottish Fold mudur?

Kıvrık kulaklara sahip her kedi Safkan Scottish Fold değildir. Kulakların kıvrık olmasını sağlayan Fd genidir.Bu demek oluyor ki kulakları kıvrık bir kediyi başka bir ırktan kediyle çiftleştirirseniz yavrular %50 ihtimal kıvrık kulaklı olcaktır.Ancak bu kedileri Scottish Fold olarak adlandırmak doğru olmayacaktır. Sadece kulak yapısı değil diğer vucut özellikleri, göz rengi tüy rengi gibi özelliklerle birlikte ırk özelliklerini taşıyan kediler Scottish Fold olarak adlandırılmalıdır.

İki Scottish Fold Kedi Çiftleşebilir mi?

Kıvrık kulaklı iki kedinin çiftleştirilmesi FdFd homozigot gen yapısına sahip yavrular oluşmasına neden olabileceği için uygun değildir.
Yetiştiricilikte sağlıklı yavrular elde etmek amacıyla Fd geni taşıyan kıvrık kulak özelliği gösteren Scottish Fold kediler Fd geni taşımayan kedi ırklarıyla çiftleştirilirler.Bunun sebebi aslında scottish fold kedilere ırklarına has kıvrık kulaklarına sahip olmalarını sağlayan Fd geninin Osteochondrodysplasia(OCD) olarak bilinen kıkırdak ve kemik yapısında anormaliklerle seyreden genetik bir hastalığa neden olmasından dolayıdır.

Scottish Straight ile British Shorthair Irkı Kediler farklı mıdır?

Scottish Fold  ırkı kedilerden doğan dik kulaklı yavrular Scottish Stright olarak adlandırılırlar.Scottish Straightler dışardan bakılınca görünüş olarak British Shorthairlerden ayırt edilememektedir.Bunun sebebi ise nesiller boyudur yapılan ıslah çalışmalarında British Shorthair ırkının kullanılmasıdır.En az 6 kuşaktır British Shorthair ırkı ile çiftleştirilen Scottish Fold kedilerden doğan normal kulak yapısına sahip(Scottish Straight) yavrular %99 olarak British Shorthair ırkının genetik yapısına sahiptir.

Scottish Straightler Fd genini Taşır mı? Ebeveynlerinden biri Kıvrık kulaklı olan dik kulaklı kedimin kıvrık kulaklı yavruları olur mu?

(Fd) geni dominanttır. Bu şu demek oluyor bu geni bulunduran bireyler mutlaka kıvrık kulaklı olur. Normal kulak yapısına sahip bireylerde bu gen kesinlikle bulunmaz.Bu sebeptedir ki Scottish Straight kediler Fd geni taşımazlar.Dik kulaklı kedinizi kıvrık kulaklı bir kediyle çiftleştirmediğiniz sürece kıvrık kulaklı yavrularınız olmaz.

Okuduğunuz için teşekkürler…

Mutlu ve Patili Günler Dileğiyle…

Safkan Patiler Ailesi

Sık Sorulan Sorular” üzerine 49 yorum

 • Merhabalar,

  Geçen gün bir veteriner hekim;Scottish Fold cinsi kedilerin kulakları kıvrık olduğu için çok sık kulak iltihabı ile karşı karşıya geldikleri söyledi.
  Sizin tecrübelerinize dayanarak bu konu ile ilgili değerlendirmenizi alabilir miyim?
  Ayrıca kaç günde bir kulak temizliği yapılırsa bu iltihaplanma önlenmiş olur?
  Şimdiden sizlere teşekkür ederim.
  Sağlık ve huzurla kalın.

  • Merhaba kulak yapıları itibariye diğer kedilere oranla kulak enfeksiyonu geçirmeye daha yatkınlar evet ancak diğer kedilerden farklı olarak kulağına özel bir bakım yapmanız gerekmiyor.Tabii ki bu söylediğim kedinizin kulağında herhangi bir enfeksiyon şekillenmediği durumlarda geçerli 🙂 hafta 1-2 normal kulak akıntısı olan kediler için yeterli olacaktır.Enfeksiyon durumlarında günlük bakımları yapılmalı ve ilaç kullanmak zorundasınız..

 • Merhaba ben scottish fold almak istiyorum siz ev ortaminda dogurup sahiplendirdiginizi soylemissiniz acaba buradan sahiplenebilirmiyim ?

  • Tabii ki 🙂 iletişim numaramızdan veya facebook/ instagram sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz 🙂

  • Scottish Straight ile Scottish Fold çiftleşebilir.Sadece İki Scottish Fold çiftleşemez yani ikisi de kıvrık kulaklı olmamalı.

 • 14aylık scotish fold dişi kedim var.. ama kilosu cok az..2kilo 🙁 veteriner cüce olabileceğini söyledi..röntgen cekimleri yapıldı ve doğumsal anamoli var dedi doktorumuz….kedimin pati yapısı filan cok küçük..kalça kemiği aralığı çok darmıs..asla anne olamaz denildi…. 14aylık dişi bi scotish kaç kilo olmalı?kedimin bundan sonra gelişimi nası olur sizin de fikrinizi almak istedim

  • Royal Canin BabyCat başlagınç olarak tavsiye daha sonrası için Acana veya Orijen tavsiye edebilirim.

 • merhabalar,
  scottish fold kedi almak istiyorum fakat çalışıyorumda kedinin sabahtan akşama kadar ewde yalnız durmasında bi sakınca var mı ? birde orjinal safkan scottish foldlar gri olur diyolar ama ben beyazını seviyorum beyaz ile gri arasında ki fark nedir?

  • Merhaba;

   Kediler akşam siz yokken eğer oyalanacak oyuncakları, mamaları ve suları hazır bulunuyorsa gün içinde sorunsuz zaman geçirebilirler. Gri renk ülkemize ilk gelen yavruların rengi olduğu için safkan scottish foldların gri olduğu kanısının olmasına neden olmuştur. Yanlış bilinen bir bilgidir. Scottish Fold ırkı kediler aklınıza gelebilecek her renk ve desen (patern) olabilirler. Rengin ve desenin yavrunun safkanlığı ile hiçbir bağlantısı yoktur.

 • Merhaba 2,5 aylık Scottish straight henuz getrdim evimize cok miyavlıyor normalmi alısma süresi boyunca böyle miyavlarmı üzülüyorum ama oyun oynamaya bayılıyor ilk gün olmasına ragmen baya pesimde dolanıyor miyavlamasına takıldım ailesınden ayrıldı onun içinmi bu kadar hüzünlü miyavlıyor nedersinşz? Cünkü okudugum kadarı ile sessiz kedilermiş

  • Merhaba
   Yeni ev değişimi ailesinden , kardeşlerinden ayrılması onlar için stresli bir süreçtir.Yeni evini ve sizleri tanımadığını düşünürseniz alışma sürecinde davranışlarının anormal olması, biraz tedirgin olması normaldir.

 • Merhaba petshoptan aldığım beyaz bir scottishfold kedim var fakat yüzü biraz uzun gb geliyor bana kulakları çok küçük ve kıvrık şuan 5 aylik vücut yapısı scottish e benziyor fakat daha zayıf gb secereli değildir belki bi de dışı safgan scottish straight edindim ikisi ciftlesirse yavrular kırma olur mu mail adresiniz varsa beyaz fold uzun fotoğraflarını atmak isterim

  • Merhaba scottish fold kediniz safkan değil ise yavrular da kırma olacaktır. Secereli olmaması safkan olmadığı anlamına gelmez ancak görünüm olarak ırk standartlarını taşıması gerekmektedir.Seceresiz kedilere de isterseniz secere çıkartabilirsiniz bunun için kedinize genetik test yapılarak safkan olup olmadığı belirlenmez, ırk standartları yönünden hakem tarafından incelenerek secere belgesi verilir.Fotograflar için İnstagram ve Facebook sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz. İletişim Bilgilerimiz için Tıklayın.

 • Merhabalar 57 günlük bi Scottish fold kedim var. Oyun esnasında kulağına bişeyler oluyo ve bi anda yana düşüyor. Veterinerlere güvenmiyorum herkes ayri bisey söylüyor. Ara ara kafasini salliyor. Bu durum beni cok korkutuyor. Sizce ne olabilir?

  • Güvendiğiniz bir veya birkaç farklı veteriner hekime göstermenizi tavsiye ederim. Buradan tanı koyulması imkansız.

 • Merhaba 7 ay önce anne altindan bir scottish fold cinsi kedi aldim annesi fold baba scottish straith miş aldigimda 2 aylikti kulaklari kivrik simdi 9. Ayina girdi ama 3 5 aydir kulaklari dik yani kucuk kulak ama dik acaba scottish fold degil mi veya nedir yani ilk arastirdimda sicak havada dikilir sonucunu buldum simdi havalar serin biraz fakat ayni kulak bilginiz varsa ogrenmek isterim iyi aksamlar

  • merhaba her kedi aynı genetik kaliteye sahip değil bazı kedilerin kulaklarında açılma sorunu olabiliyor genetik olarak kulaklarında acılmaya yatkınlık varsa yapabileceginız birşey yok malesef ama sıcak havalarda veya kulak enfeksiyonu olan kedilerde kulakların açılması görülebilir

  • Merhaba bu ırklar biraz daha iri yapılı oldukları için kilosu normal ama yinede kedinizi görmek lazım fazla yağlı ise diyet yapmanız gerekebilir.

  • Merhaba bilinçsiz kişiler tarafından iki scottish fold çiftleştirilmesi yapılmakta bu kedilerin yavrularında kronik ağrılar eklem ve iskelet sisteminde anormalikle bağlı olarak görülür.Malesef tedavisi yoktur o yuzden scottish fold kediler mutlaka british shorthair yada scottish straight kediler ile çiftleşirilmelidirler bu tarz çiftleşmelerden dogan yavrular hasta olmazlar ve acı çekmezler.

 • British longhair ile shorthair arasında çok fark varmı hangisinin bakımı kolaydır tüyünün uzu olması avantaj mı dez avantaj mı

  • british longhair semi-longhair tüy yapısına sahip yani cok uzun tuylu değil yarı uzun tuylu diye turkceye cevrilebilir.Günlük 5 dk tüy fırcalaması yaparsanız ve kaliteli mamalar ile beslerseniz tüy konusunda problem yasamazsınız. Zaten tüy koku sayısı esit uzun yada kısa tuylu olması dokulme acısından farklı değil

 • Merhaba ben sf gri aldım. Kendisi yavru geleli ikinci gün oluyor, oyun oynamayı çok seviyor ama sevmeye gelince bizden kaçıyor ve az yemek yiyor. (Bulduğu boşluğa giriyor) Birazda küçük bebeğimizden kormuş olabilir. Düzelirmi diye merak ediyorum. Şimdiden teşekkür ederim

  • Kediniz için yeni bir ev stres sebebi sizden korkması çok normal daha yeni annesinden kardeşlerinden ayrılmış yabancı bir eve gelmiş oldugunu düşünürseniz birkaç günde hemen alışacagını düşünmek yanlış olur. evinize alışması için size güvenmesi için zamana ihtiyacı var kovalamadan oynayarak bol bol severek ama tabii ki sıkmadan size güvenmesini sağlayabilirsiniz.

 • Merhabalar; 2 aylık olan yavru Scottish fold henüz 3 gündür benimle,kedimin gözleri akıyor geldiğinden beri nemli pamuk ile siliyorum ama gün içinde yine akıyor, enfeksiyon kapmasından korkmaktayım. Geldiği gün çok iyiydi koşup zıplayıp oynadı ama iki gündür çok sakin sürekli uyuyor. Mama yiyor su içiyor bunlarda sıkıntı yok. Ne yapmam gerekir sizce hastalığı var mıdır yada göz akıntısı ne zaman geçer ? Teşekkür ederim.

  • Merhaba muayene etmeden bir hastalığı olup olmadığını söylemek doğru olmaz, göz akıntısı alerji, göz enfeksiyonu, göz yaşı bezlerinin fazla çalışması, yada göz yaşı kanalı daralması gibi birçok sebebe bağlı olabilir.

 • 2.5 aylık Scottish fold kedim var 400 gram normale göre biraz zayıf ilerde bir problem yaratırmi yada ek takviye vitamin almamız gerekir mi

  • Merhaba çok sayıda kardeşi olması, yeterli beslenememesi veya gelişme geriliğinin altında yatan sağlık sorunları nedeniyle yaşıtlarında küçük kalmış olabilir.Öncellikle yapmanız gereken düzenli olarak paraziter tedavilerini yaptırmanız, parazitler yavru kedilerde gelişme geriliklerinin baslıca sebeplerindendir, yavru kedilere özel mamalar ile günlük alması gereken kalori ihtiyacını karsılamalısınız, iştahsızlıklar yasıyorsa bunun altında yatan sağlık sorunları mutlaka anlaşılması gerekir kan testleri, serum biyokimyasal parametrelerinin incelenmesi organ fonksiyonlarındaki bozulmalar konusunda bilgi verebilir.Günlük alması gereken kaloriyi aldığı halde gelişme geriliği varsa ek takviye ve vitaminlerden önce mutlaka detaylı veteriner kontrolunden geçip bu sebeplerin altında yatan problemler çözülmelidir. Geçmiş olsun

  • Merhaba evet vardır. Longhair geni resesif gendir anne ve babanın ikisi de longhair geni tasıyor ise iki british shorthair kedinin british longhair yavrusu olabilir.

 • Merhaba 2 tane scotish straight çiftleşmesinden scotish fold doğma olasılığı var mıdır ? Yani straightlar fold olmamalarına karşın fd geni taşır mı ? Teşekkürler.

  • Fd geni dominanttır yani bu geni tasıyan kedinin kulakları kıvrık olur kulağı kıvrık olmayan kediler yani scottish straightler fd geni taşımaz ve iki scottish straight çiftleşmesinden scottish fold yavru doğmaz

 • merhaba, british shorthair dişi kedim var 7,5 aylık başkasından sahiplendim 2gün oluyor.Sürekli koltuk altlarına giiriyor bazen çıkıp kendini sevdiriyor.Tek sıkıntım şuan fazlasıyla tüy dökmesi ne yapabilirim ?

  • Balıklı kaliteli mamalar kullanabilirsiniz, omega 3 takviyesi ve biotin takviyesi de faydalı olur tuy sağlıgı için

 • 4.5 aylık bir scottishfold erkek kedim var. Her zaman olmasa da bazen saldırganlaşıp ısırıp üzerimize atlayabiliyor. bu olayı çözmek için geç mi kaldık yoksa hala şansımız var mı bir şeyler önerebilirseniz çok sevinirim. 🙂 bir de kedimizin kilosu 2700gram normalmidir. teşekkurler

  • Davranış problemlerinin çözümü uzun süreli ve zorludur probleminizi çözmek için hayvan davranışları konusunda uzman veteriner hekimlerden bilgi alabilirsiniz.

 • Merhaba
  Scottish Fold Longhair (erkek) ile British Shorthair (dişi) kedileri çiftleştirme yönünde bir sorun var mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.