Scottish Fold Sahiplenmeden Önce Sormanız Gereken 7 Soru

1 . Ne renk Olmalı?

scottish-fold-renkleri

Scottish Fold’larda en bilinen renk koyu gri (blue)dir. Blue rengin klasik renk olmasının yanı sıra safkan olup olmamasıyla bir bağlantısı yoktur. Scottish Fold kediler aklınıza gelebilecek her kürk renginde ve deseninde olabilir. Bilinen ilk scottish fold beyaz renktir.

2 . Annesi ve Babasını Öğrenebilir miyim?

scottish-fold-yavrular

Anne ve babayı öğrenmelisiniz.İki scottish fold ırkı kedinin çiftleşmesi sonucu eklemler ve iskelet sisteminde bozukluklara neden olan tedavisi olmayan ve doğan yavrunun ömür boyunca ağrılar çekmesine neden olan scottish fold osteochondrodysplasia hastalığı meydana gelir. Bu yavruların kuyrukları esnek değildir ve normale göre daha kısadır.Yavru sahiplenmeden önce nazikçe yavrunun kuyruğunun esnekliğini kontrol etmeniz gerekir.

3 . Kaç Aylık Sahiplenebilirim?

scottish-fold-yavru

Yavrular 1 aylık olduktan sonra yavaş yavaş kuru mama yemeye başlarlar, kum eğitimini de bu dönemde öğrenmeye başlarlar ancak bir süre daha anneleri ve kardeşleriyle kalmaya ihtiyaçları vardır. 500- 600 gr’ın altında, kendi başına kuru mama ile beslenemeyen yavrular kesinlikle sahiplendirilmemelidir. En azından 2 aylık mama yiyebilen, kum eğitimini tamamlamış yavrular tercih edilmelidir. Yurtdışında 3- 4 aylık yavruların sahiplendirilmesi yaygın olmasına rağmen ülkemizde daha ufak yavrulara talep gösterilmektedir. Bunun sebebi yavruların ufakken daha sevimli olması, alışmayacağını düşünmek gibi ön yargılardır.

4 . Cinsiyeti önemli mi?

scottish-fold-cinsiyet

Ülkemizde erkek kedilere karşı yanlış bilgilenmekten kaynaklı bir ön yargı vardır. Erkek kediler koku bırakırken dişi kedilerin böle bir davranışı olmadığı sanılmaktadır.Kızgınlık dönemlerinde dişi kediler de koku bırakırlar. Seksüel davranış olarak koku bırakma problemi erken yaşta kısırlaştırma ile hem dişi hem de erkek kedilerde önlenebilir. Karakter olarak her iki cinsiyetinde birbirinden çok fazla farkı yoktur. Erkek kediler görünüm olarak daha iri olurlar ve ırk özelliklerini daha güzel gösterirler.

5 . Kısa tüylü mü olmalı yoksa uzun tüylü mü?

scottish-fold-highland-fold-yavru

Bir diğer ön yargı kısa tüylü kedilerin daha az tüy döktüklerinin sanılmasıdır. Aslında uzun tüylü kedilerden tüy dökümü açısından farkları yoktur. Kaliteli mamalarla beslenme, Omega 3 destekleri daha kaliteli bir tüy yapısına sahip olmalarını sağlar.Ayrıca düzenli fırçalamak bu soruna çözüm olabilir. Çok uzun tüylü kedilerde sık sık fırçalama yapılmazsa tüylerde keçeleşme meydana gelmektedir, bu durum kısa tüylü kedilerde olmaz. Tüy bakımı açısından kısa tüylü kediler daha kolaydır.Uzun tüylü olarak bilinen Highland Fold ( Scottish Fold Longhair) kediler İran kedileri kadar uzun tüylü olmazlar semi-longhair (yarı uzun tüylü) olarak bilinirler,yani orta uzunlukta tüy yapısına sahiptirler.

6. Sağlıklı Olduğunu Nasıl Anlayabilirim?

scottish-fold-veteriner

Sağlıklı bir yavruyu anlamanızın en basit yolu davranışlarını kontrol etmektir.Çevresine ilgi gösteren, hareketli, oyun oynayan yavrular oldukça sağlıklıdır. Ancak her yavrunun kendine özel bir karakteri vardır kimi yavrular daha sakin ve çekingen olurlar bu onların hasta oldukları anlamına gelmemeli ancak sürekli uyuklayan, çevresine ilgisiz ve halsiz yavruların sağlık problemleri olduğu anlamına gelebilir. Veteriner kliniğine göstererek sahiplenmeden önce sağlık kontrolü yaptırabilirsiniz.

7 . Evde mi Bakılıyor?

yutdisindan-kacak-getirilen-hayvanlar

Rusya, Ukrayna gibi bazı ülkelerde sokakta kafes içerisinde kötü şartlarda bakılan çoğu hastalıklı hayvanlar çok ucuz fiyatlara satılmaktadır. Yurtdışından sıkış tıkış kafeslerde bavul içerisinde kaçak yollardan ülkemize binlerce kedi sokulmaktadır.Bu hayvanların bir çoğu havasızlıktan yolda hayatını kaybediyor diğerleri ise bulaşıcı hastalıklar ve stres sonucu birçok ölümcül hastalıkla mücadele ediyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.