Scottish Fold Irkının Özellikleri

Yavruların tümü dik kulaklı olarak doğarlar 3 hafta sonra fd geni taşıyan yavruların kulakları kıvrılmaya başlar. Kıvrık kulaklar sağırlık gibi bir probleme neden olmazlar. Hava çok sıcak ise kulaklardaki kıvrıklık bir miktar azalır.Kıvrık kulaklı kedilerin kulak salgıları diğer kedilere göre daha fazladır bu durum normaldir ve enfeksiyona bağlı değildir.Ancak kıvrık kulaklı kediler kulak enfeksiyonlarına daha yatkınlardır kulak bakımları ihmal edilmemelidir.

cikolata scottish

KARAKTER ÖZELLİKLERİ

Uyumlu karakter özelliği sayesinde ev için ideal kedi ırklarından biridir.Isırmak, tırmalamak gibi saldırgan özellikler göstermezler bu özellikleri ve oyuncu karakterleri onları çocuklar için ideal bir oyun arkadaşı yapar.Kucakta oturmaktan pek hoşlanmasalarda sizinle zaman geçirmek isterler yanınızdan ayrılmak istemezler.Sessiz ve uysal kedilerdir. Evdeki diğer evcil hayvanlarla da çok iyi anlaşırlar.

Birçok evcil kedi ırkına göre daha yavaş olgunlaşırlar. Dış görünüş olarak 3 yaşında tam olarak gelişimlerini tamamlarlar.Yaşam süreleri 14-20 yıl arasında değişmektedir.

İDEAL DIŞ GÖRÜNÜŞ ÖZELLİKLERİ

Kafaya Yapışık Kıvrık Kulaklar
Orta veya Büyük Boy
Sağlam ve tıknaz gövde yapısı
Kısa ve güçlü bacak yapısı
Yuvarlak Patiler
Yuvarlak kafa yapısı
Kısa burun
Tombul yanaklarıyla gülen bir ifade
Yuvarlak gözler
Kısa Yumuşak Tüy Yapısı
Erkek 4.1–7.7 kg – Dişi 3.2–5.4 kg

RENKLERİNE GÖRE İSİMLENDİRİLMELERİ

Scottish Fold ırkının en bilinen rengi Blue diye adlandırılan koyu gri tüy renginde kehribar rengi gözlere sahip olanıdır.Klasik olarak bilinen Blue Renk dışında oldukça çeşitli renkler mevcuttur.

Blue Scottish Fold

blue scottish fold
Diğer Renk Seçeneklerini Tanımak için;

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.