Scottish Fold Irkın En Önemli Genetik Hastalığı : Osteochondrodysplasia

Scottish Fold ırkının önemli bir özelliği olan kıvrık kulakların meydana gelmesinden sorumlu gen bu ırkın yanlış şekilde çiftleştirilmesi durumda scottish fold ırkında önemli bir genetik hastalık olan Scottish Fold Osteochondrodysplasia’ye neden olmaktadır. Kıkırdak dokuyu etkileyen iskelet sisteminde ciddi bozulmalara neden olan ağrılı bir hastalıktır ve malesef ki tedavisi yoktur.

Nasıl bir hastalıktır?

Bu hastalık iki scottish fold ırkı kedinin çiftleştirilmesi sonucu kıvrık kulakların oluşumdan sorumlu genin hem anne hemde baban gelmesi sonucu yavrunun iskeletinde bozukluğa neden olmaktadır.Bu kedilerin kuyrukları oldukça kısa ve küttür, kuyruk esnek değildir.Ayak tabanında anormal kemik büyümeleri görülebilir. Sırtta kamburluk meydana gelebilir.

scottish-fold-genetik-hastalik-osteochondrodysplasia-ayakscottish-fold-genetik-hastalik-kuyruk

Nasıl Önlenir?

Bu hastalığın meydana gelmesinin önlenmesi için Scottish Fold ırkı kediler ile Scottish Fold ırkı kediler kesinlikle çiftleştirilmemelidir. Çiftleştirmek için Scottish Straight ırkı kediler tercih edilmelidir. Değerli bir ırk olduğu için sorumsuz kişilerin ellerinde yanlış çiftleştirmeler sonucu bu hastalığı ömür boyucu yaşayacaklar yavrular doğmaktadır.

Hastalığın tanısı nasıl konulur?

Hastalığın kesin tanısının konulması için kuyruk ve ayakların rontgenin çekilip incelenmesi gerekmektedir.

scottish-fold-osteochondrodysplasia-rontgen

Tedavisi var mıdır?

Genetik bir hastalık olduğu için tedavisi yoktur. Ancak hastalık sebebiyle meydana gelen ağrıların önlenmesi için tedavi uygulanabilir.Ayrıca eklem ve kemik sağlığını desteklemek için glukozamin, kondroitin sülfat gibi destekler veteriner kontrolunde kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.