Renklerine Göre Scottish Fold Kediler

SOLİD RENK SCOTTISH FOLD KEDİLER

Blue Scottish Fold

blue scottish fold

Koyu Gri tüy rengi ve Kehribar renk gözlere sahip Blue Scottish Fold kediler Scottish Fold denilince akla gelen kedi rengidir. Klasik olarak bilinmektedirler.Renk kodu a dir.

Lilac Scottish Fold

lilac scottish

Açık Gri Tüy rengi ve Kehribar renk gözlere sahip kediler Lilac olarak adlandırılmaktadır.Blue renk gibi Lilac’ta çok populer renklerden biridir.Renk kodu c dir.

White Scottish Fold

Beyaz oldukça nadir bulunan ve çok beğenilen renklerden biridir. Kehribar, Mavi, İki göz farklı renk (odd eye) gibi çeşitli göz rengi varyasyonları mevcuttur.

angel

Beyaz Tüy Rengi ve Mavi Gözler. Renk kodu w61 dir.

beyaz scottish

Beyaz Tüy rengi ve Kehribar Gözler Renk kodu w62 dir.

odd eye

Beyaz Tüy rengi ve ikisi farklı göz rengi. Renk kodu w63 dir.

Black Scottish Fold

black scotth

Siyah Tüy rengi ve Kehribar renk gözlere sahiptir.Renk kodu n dir.

Cinnamon Scottish Fold

cinnamon scottish

Fawn Scottish Fold

SONY DSC

Chocolate Scottish Fold

cikolata scottish

Red Scottish Fold
red scottish

Cream Scottish Fold

cream scottish

 

Dünya’da yaygın olarak bulunan renklerden olan Cinnamon, Fawn, Chocolate, Red, Cream British Shorthair kediler ülkemizde nadir olarak bulunan renklerdendir.

COLOURPOINT SCOTTISH FOLD KEDİLER

Colourpoint Scottish Fold kedilerin kulakları, patileri, arka ayakları ve kuyruklarını renkli olup vucutlarının diğer bölgeleri açık renklidir. Blue point, Lilac Point, Chocolate Point, Red Point, Tabby Point gibi bir çok renk varyasyonu bulunmaktadır. Göz renkleri ise mavinin çeşitli tonları arasında değişmektedir.

Bu renk kedilerin ilginç özelliği ise doğduklarında krem veya beyaz renkte olup ve ilerleyen aylarda vucutlarının soğuk kalan yerlerindeki tüyleri renklenmeye başlamasıdır. Bir aylık olduklarında bu renkler daha belirgin hale gelir. Yaşı ilerledikçe renkleri koyulaşır. Bu renklenmeler vucudun daha soğuk olan bölgelerinde oldugundan dolayı daha sıcak ortamda yaşayan kediler daha açık bir kürke sahiptirler.

Colour Point Scottish Fold Kedilerden bazı renk örnekler;

Lilac Point Scottish Fold

foster lilac scottish fold

Blue Point Scottish Fold

blue point scottish

Seal Point Scottish Fold

seal point scot

Red Point Scottish Fold

red point scottish fold

SILVER & GOLDEN SCOTTISH FOLD KEDİLER

Gümüş renk yansımaları bulunanlar Silver , Altın renk yansımaları bulunanlar Golden olarak adlandırılmaktadır.Agouti, Tipped, Shaded, Smoke gibi farklı renk tonlarında bulunmaktadırlar. Gözleri genellikle yeşil tonlarında olup sürmelidir.

Silver Shaded Scottish Fold
silver shaded scottish

Golden Shaded Scottish Fold
golden scottish

TABBY SCOTTISH FOLD KEDİLER

Tabby Scottish Foldların Clasic, Mackerel, Spoted, Ticket gibi birçok desen tipi ve brown, lilac, red, silver, golden gibi birçok renk seçeneği bulunmaktadır.

Tabby Scottish Fold Kedilerden örnekler;

Brown Classic Tabby Scottish Fold

brown tabby scottish
Silver Classic Tabby Scottish Fold

silver tabby scottish
Whiskas Scottish Fold olarak ta bilinmektedirler.

Red Classic Tabby Scottish Fold

red tabby scottish

Tortie Scottish Fold

tortie scottish fold

Tortie Kedilerin en önemli özelliği nerdeyse hepsinin dişi olmalarıdır.

Bicolor Scottish Fold

bicolor scottish fold

Kürk renkleri iki farklı renkten oluşan Scottish Fold Kediler Bicolor olarak adlandırılırlar.

Renklerine Göre Scottish Fold Kediler” üzerine 43 yorum

 • Merhaba kedim 2 aylık vücudundaki tüyleri açık gri gibi kuyruğu koyu gri gözleri kehribar boğazının alt taraflarındaki tüyleri sık fakat gövde taraflarında seyrek internetteki 2 aylık yavrulara baktığımda her tarafları tüylü çok sık ilerde bu düzelirmi neyden kaynaklanıyor acaba yeterli anne sütü almayışından olabilir mi? Teşekkür ederim

  • Merhaba görmeden birşey demek mümkün değil beslenme kaynaklı da olabilir başka bir hastalıktan dolayı( mantar, dermatit vs) tüyleri etkilenmiş de olabilir.Şuan kullandığınız mama yetersiz geliyor olabilir.Veteriner hekime göstermenizi tavsiye ederim. İyi akşamlar…

 • birsey sormak istiyorum.highland semi-long arasindaki fark nedir ve highland long hair arasindaki tuy farki bedir.semilong ve highland bebekleri nasil ayrit edilir.ben uzun tuylu istemiyorum ve dediler ki semilong kisadan cok az uzun highland danda kisa ama nette semilong highland olarak geciyor.bu nekadar zor bir ismis.duzgun irk standardina uygun saglikli scottish fold bulmaj.

  • Merhaba uzun tüylü istemyorsanız scottish fold kedileri arastırabilirsiniz.Uzun tüylü olan scottish foldlara highland fold deniyor.

   ”Highland Fold, a.k.a. Scottish Fold Longhair, a semi-long-haired variant of the medium-sized Scottish Fold breed of domestic cat (Felis silvestris catus); sometimes referred to simply as the Highland; has ears folded downward” Burda yazdığı üzere de Highland fold için ortalama büyüklükte scottish fold ırkı bir kedinin yarı-uzun tüylü versiyonudur.

   During some crossing semi-long subjects did appear.This variety was named Scottish Fold Longhair, Highland Fold or Coupari.In scottish, the fur is short , tick and firm. In the Highlands, the fur is semi-long, silky… (Burda da özetle bazı eşleşmeler sonucu yarı-uzun tüylü kedilerin meydana gelebilceği ve bunların scottish fold longhair, highland fold veya Coupari olrak adlandırıldıgı.Scottishlerin kısa tüylü , highlandların ise yarı-uzun tüylü oldugu vs anlatılıyor..) Detaylı bilgi almak isterseniz http://www.photomazza.com/Felis-silvestris-Scottish-Fold?lang=en bu linki kontrol edebilirsiniz.

 • Merhaba bu cins kedilerin biri beyaz diğeri gri olsa yavrular alacalı renkli mi doğuyor …dik kulak ve kırık kulak çiftleşme zorunluluğu olduğunu biliyorum fakat anne baba renkleri farklı olursa saf gri , yasa saf beyaz olması mümkünmü ?

  • Merhaba kedilerin tüy rengini kontrol eden farklı birkaç gen vardır bunlardan biri beyaz renk oluşumundan sorumlu gendir. Düz beyaz kedi rengi yani solid beyaz renk olarak adlandırılır bu rengin meydana gelmesini sağlayan gen dominanttır yani yavru kedi bu genden sadece anne veya babadan gelmesi sonucu beyaz kürk rengine sahip olurlar. Beyaz renk dominant olduğu için kedinin orjinal rengini de gizler. Beyaz olan kedinin taşıdğı renk solid bir renkse (yani tüm kürkün aynı renk olması durumu), diğer kedide solid gri renk ise yavruları tamamen beyaz veya tamamen gri olabilir. Önemli olan beyaz olan kedinin taşıdığı renktir ve paterndir eğer bicolor geni taşıyorsa yavrular bicolor da olabilir ya da krem rengi tüy yapısının meydana gelmesini sağlayan geni taşıyorsa solid gri kediyle olan yavruları kırcıllı yani tortie olacaktır. Yani özetle beyaz kedinin genetik yapısı bilinmiyorsa çıkan yavrular sürpriz olacaktır ama tamamen beyaz ve tamamen gri kedilerin yavruların tamamen beyaz ve tamamen gri olması mümkündür.

 • Merhaba benim kedim Scottish fold longhair ve kehribar gözlü bembeyaz onu çiftleştireceğimiz kedinin cinsi britishmi olmalı yoksa Scottish dik kulaklı mı sakat olmaması için birde tüm kedilerin beyaz doğması için hangi renk eş seçmeliyim teşekkürler

  • Scottish straight tercih etmelisiniz. Beyaz kedinizin hangi renkle çiftleşirse çiftleşsin beyaz yavruları olacaktır.Scottish fold ile kesinlikle çiftleşmemeli.

  • İki kedinin de anne babasının rengini bilmek gerekli eğer dişi point tasıyorsa yavruların yarısı point renk olacaktır

  • Çiftleşen kedilerin anne babalarınında rengini bilmek lazım ama muhtemelen blue , lilac, siyah, çikolata rengi yavrular olabilir

 • Merhaba 5 buçuk aylık dişi scotish kedim var. Rengi whiskasın krem rengi gibi yani damarlı şekilde çizgili gözleride yeşildi ama sarıya döndü. Anne gri scotish baba red britishtti. Sormak istediğim şu; annenin bizim kedimizden önceki doğumundaki erkek gri scotishin tüyü çok farklı çok daha sık tok kısa çok güzel bir tüy. Bizim kedimizin tüyleri kuyruk ve sırt kısmında daha uzun ve daha seyrek o kadar tok değil bu neden olabilir renkten mi mamadan mı yoksa dişi olmasından mı? Gri renklilerle diğerlerin arasında fark oluyor mu acaba cevaplarsanız çok çok sevinirim.

  • merhaba her kedi ırk özelliklerini aynı şekilde göstermez tüy kalitesini genetik özellikler ve beslenme etkiler .kaliteli mamalar kullanırsanız tüy kalitesi artacaktır ayırıca biotin , omega 3 destekleri kullanabilirsiniz.Genetik olarak tüy kalitesi çok iyi olmayan kediler de yinede kürk show kedilerin gibi sık olmayacaktir.

 • merhaba lilac scottısh fold dişi ile siyam erkek çiftleşmesinden doğacak yavrular sağlıklı olur mu. Görünüş itibariyle renk vs nasıl olurlar.

  • Doğan yavruları sahiplendirmeniz açısından problem olabilecegi için çiftleştirmenizi tavsiye etmem yavrular kırma olacaktır. scottish fold kedileri british shorthair veya scottish straight ile çiftleştirmenizi tavsiye ederim

 • merhaba benim kedim lynx dediler bana burada lynx göremedim bu ırkın lynx i olmuyor mu

  yalan mı söylediler bana, çünkü daha yeni sahiplendim ve ozel renk dediler bu yuzden scottish fold lynx daha pahalı oluyormuş

  • Merhaba tüm renkleri paylaşmadım bir çok desen ve renk var scottish foldlarda malesef tümünü paylaşmam mümkün olmadı.Scottish foldlarda olan bir renk lynx point ama renginden dolayı pahalı olması gibi bir durum yok, ücreti kedi yetiştiricisinin kendisi belirler pahalı olması çok özel bir kedi olduğu anlamına gelmez.

  • Beyaz baskın gendir yavruların bir kısmı beyaz olacaktır ancak diğer yavruların ne renk olabilcegi için annenin taşıdığı renk bilinmelidir.

 • Scottish Fold gri tüylü mavi gözlü olan kedilerin tüy ve göz renkleri büyüyünce değişir mi;bir de bu renklere göre isim olarak hangi sınıfta yer alıyor

 • Merhaba 13 aylık scottish fold blue dişi kedim var ve 8aylık erkek british chocolate point kedim var sizce
  Çiftleşmeleri sağlıklı olur mu
  Teşekkür ederim şimdiden

 • merhabalar Scottish fold lynx point( baba) ile British Shorthair blue point (anne) kedilerim çiftleşirse Hangi renk yavru alabilirm

 • Merhaba benim kedim scottish straight lilac kehribar renkli gözleri var , fakat tüylerinde lekeler olmaya başladı bazı yerleri daha açık renk olmaya başladı bunun sebebi nedir ?

 • Merhaba kedinin annesi gümüş krem çinçilla baba krem sarı scottish fold bizimki dişi ve aynı annesine benziyor. Hangi cinsle birleştirmek uygun olur. Henüz 5 aylık. 12 ayı doldurduktan sonra yavru almak istiyorum.

 • Merhaba benim kedim scottish fold longhair shaded beyaz tüyüleri daha fazla ama gri gölgeleri var britisk shorthair golden ile çiftleşti yavru bekliyoruz ama hangi renk olur bilmiyoruz yardımcı olursanız seviniriz uzun tüylü mü kosa tüylü mü kimse bişey söyleyemiyor

 • Merhaba, scottish fold mavi gözlü lynx point erkek kediyle solid gri british long hair dişi kedi çiftleşmesinden doğacak yavrular ne renk olur bilgi verirseniz sevinirim..

 • Merhaba benim erkek kedim Scottish fold fawn dişi kedim onun yavrusu sarı desenli sarman kedi gibi cinsi Scottish straight gibi (annesi açık gri ve beyaz karışımı chinchillaydı) sorularım şunlar
  1-dişi kedimin cinsi nedir? Annesi chinchilla babası Scottish fold
  2- dişi ve erkek kedim çiftleştiğinde yavruların rengi annanelerine benzetebilirmi?

 • Merhaba scottish fold ve british shorthair kedinin çiftleşmesinden oluşan kedi sahiplenicem şimdi alıcağım yavrunun cinsi ne olucak?

 • Merhaba benim kedim golden shaded scottish straight. Anne ve babası da golden shaded. Silver shaded yavru alabilmemiz mümkün mü? Mümkünse hangi renk kediyle çiftleştirmemiz lazım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.