Evcil Hayvanların Uçağın Kargosunda Seyahat Etmesi Güvenli midir?

Eğer bir evcil hayvan sahibi ile yolculuk etmeyecekse, uçağın kargo bölümünde yolculuk yapabilir.Ancak uçağın kargo bölümü sanıldığı kadar güvenli değildir.Birçok hayvan uçağın kargo kısmında seyahat ettiği sırada hayatını kaybetmektedir.Yolcu ucakları havalandığında kargo bölümündeki ısı düşmektedir.10 bin metre yükseklikten uçan bir yolcu uçağının dış sıcaklığı (-50) derecenin altındadır.Yolcuların seyahat ettiği kabinin ısıtılması pilot tarafından ayarlanmaktadır ancak kargo bölümünün ısısı kabin ile eşit değildir, canlı bir hayvanın sağlıklı bir yolculuk edebilmesine imkan vermeyecek derece soğuktur ve bu sebeple bir çok hayvanın hasta olmasına ve hatta yolculuk sırasında ölmesine neden olmaktadır.Yolculuk sırasında kargoda canlı hayvan taşınacagı bilgisi pilota verildiğinde kargo bölümünün ısısını yükselterek 12 dereceye ayarlamaktadır, kargo bölümünün yükseltilmiş ısısı bile canlı bir hayvanın sağlığı etkilenmeden yolculuk edebilmesine imkan verebilecek durumda değildir.Özellikle yavru hayvanlar yolculuk sırasında ölmeseler bile normal oda ısının 10 derece altında bir sıcaklıkta bir süre yolculuk yapmaları hastalanmalarına neden olacaktır.Kargoda canlı hayvan tasındığı bilgisinin pilota verilmeye unutulması durumunda ise daha vahim sonuçların ortaya cıkması kaçınılmazdır. Ayrıca havayolu firmaları, taşınan hayvanın uçuş sırasında veya sonrasında sağlık durumunun kötüleşmesi halinde hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.

Uçağın Kargo Bölümünde Unutulan İşçiler olduğunda acil olarak iniş yapılmaktadır.Yetişkin bir insanın bile hayati riski olacağı düşünülerek uçuşa devam edilmeyip zorunlu iniş yapıldığına göre yavru bir kedinin uçağın kargo bölümünde seyehat etmesinin ne kadar tehlikeli olduğunu anlayabilirsiniz.

İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan 2 Mayıs 2015 te Tirana uçması planlanan THY’nin TK1077 sefer sayılı uçağı kalkış hazırlıkları sırasında pilotların ucağın kargo bölümünden gelen sesleri dinlemesi sayesinde kargo bölümünde kilitli kalan işçi kurtarıldı. Bu olayın üzerine Kaptan Pilot işçinin çok korktuğunu belirtmiş “Kargo kapısı açıldığında içinden korkudan perişan olmuş kıpkırmızı renk almış bir personel indi ve birkaç dakika kendine gelemedi. Bunun üzerine endişe ettiğim ve aşağıda görev yapanlara güvenimi kaybettiğim için ‘Kargoları açın, içeri seslenin, içeride kalan kimse var mı, bir daha bakın’ diye kapıları yeniden açtırdım’ diye söyledi.

BBC’nin haberine göre ise Seattle’dan Los Angeles’a uçmak için kalkan Boeing 737 tipi yolcu uçağında 14 dakika havada kalan uçağa bavulları yükleyen bir işçinin uçağın kargo bölümünde kilitli kaldığının tespit edilmesiyle acil olarak iniş yaptı.

 

UÇAK YOLCULUĞU SIRASINDA HAYATINI KAYBEDEN HAYVANLAR

 

 

Rus yolcular Irina K. ve eşi, Türk Hava Yolları’nın (THY) tarifeli uçağı ile Madrid’den İstanbul aktarmalı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) gitmek üzere Madrid Barajas Havalimanı’na geldi. Beraberinde 3.5 yaşındaki Fransız Buldog köpeği olan Rus çift, terminalde biniş işlemlerini yaptırarak köpeği kafesinde uçağın kargosuna verdi.Madrid’den İstanbul’a gelişi sırasında uçağın kargosunda bulunan 3.5 yaşındaki Fransız Buldog cinsi köpeği ölen Rus yolcu havalimanında gözyaşlarına boğuldu. Saatlerce ağlayan kadın, tatilini iptal ederek memleketine döndü.

İstanbul-Bodrum seferini yapan uçağının kargosuna köpeğini teslim eden Gökçe Saadet isimli yolcu, Bodrum Havalimanı’nda köpeğin ölüsünü teslim alınca sosyal medyadan THY’ye isyan etti. ‘Dün İstanbul’dan canlı teslim aldığınız köpeğimin Bodrum’da ölüsünü verdiniz elime. Kaptana ikaz edilmemiş havasız dondu orada’ diyerek isyanını dile getiren Saadet, ‘Köpeğimi kabine almadılar. Alt bölümdeki kargoya verdiler. Pilotun da kargoda köpek olduğundan haberi olmadığı için köpeğim havasızlıktan ve soğuktan donarak öldü. Benim canım yandı başkasının canı yanmasın’ ifadelerini kullandı.

United Airlines’a bağlı uçağın kargo bölümünde uçan 5 yaşındaki King Charles Spaniel cinsi köpek Lulu, uçağın 2 saat rötarlı kalkışı sırasında öldü.

ABD’de 11 haftalık yavru kedi, Utah’tan Connecticut’a götürülürken uçağın kargo bölümünde donarak hayatını kaybetti. 2.4 kilogram ağırlığındaki Snickers adlı kedinin sahibi Heather Lombardi, Kedim klimalı kargoya konmuş. Uçuşun ardından çok üşüdüğünü gördüm. Vücudu buz gibiydi, kımıldamıyordu. Kısa bir süre sonra da öldü dedi. Ulaştırma Bakanlığı kedinin ölümüyle ilgili soruşturma başlattı.

Paris-İstanbul seferini yapan uçakta ölen Hakan Tobbeker’e ait Buldog cinsi Nova adlı köpeğin otopsi raporu açıklandı. Raporda, köpeğin ölüm nedeninin oksijen ve basınç yetersizliği olduğu belirtildi. Türk Hava Yolları’nın (THY) Paris-İstanbul seferi sırasında 2 Ekim günü uçağın kargo bölümünde ölü bulunan Buldog cinsi Nova adlı köpekle ilgili veteriner raporu açıklandı. İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi tarafından yapılan patalojik otopsi, köpeğin ölüm nedenini, oksijen ve basınç yetersizliğine bağladı. Ancak ölen köpek ile ilgili tartışmalar bununla da bitmedi. Köpeğin ölümünden sorumlu tutulan THY yetkilileri, kaptan ve uçağın teknik raporlarının ellerinde olduğunu, ölümün kendilerinden kaynaklanmadığını söyledi.

Türk Hava Yolları’nın (THY) New York-İstanbul seferini yapan uçağıyla saat 12.05’te Atatürk Havalimanı’na inen Seda Ekizoğlu, uçağa binişinde teslim ettiği “Saint-Bernard” cinsi köpeğini almak üzere kargo bölümüne başvurdu. Köpeğinin yolculuk sırasında öldüğünü öğrenen Ekizoğlu, bir süre kargo yetkilileriyle tartıştı. Köpeğin ölüm nedenini belirlemek üzere çağırılan veteriner ekibi, olayın nedeninin tam olarak belirleyemedi, ancak köpeğin soğuktan etkilenmiş olabileceği kanaatini dile getirdi.

 

 Kargo’da Kaybolan Hayvanlar

Barış Aksakal, THY uçağının bagajında kedisinin kaybolduğunu öne sürdü. İstanbul’a indiğinde bagajda bulunan köpeğinin geldiğini ancak kedisinin kutusunun boş geldiğini öne süren Aksakal, THY görevlilerini suçladı. Salı sabahı Türk Hava Yolları’nın 05.15 uçağıyla Dalaman’dan istanbul’a hareket ettim. Yamyam isimli kedim ile köpeğim Tofi, bagajdaydı. Diğer kedi Ferdi’yi ise yanıma aldım. İndikten sonra bagaj beklemeye başladım. Köpeğim geldi ama Yamyam’ın kafesi boştu. Kafesin kapağı çıkartılmış içine konulmuş haldeydi. Çok panikledik. Sadece bir görevliye ulaşabildik. O da telsizle anons etti. Ama çok bir işe yaramadı. Araştırma başlattılar. Takip numarası açtılar. Bilgilendirileceğimizi söylediler ama bugüne kadar bize geri dönen olmadı. Hayvan severler bize yardımcı olmaya çalıştı, telefonla, sosyal paylaşım sitelerinden yardım etmeye çalıştılar. Ama kurumdan herhangi bir yardım almadık.”Alandaki kamera kayıtlarının da incelendiğini belirten Aksakal, “Uçaktan sağlam iniyor. Alandan bagaja inerken kayboluyor. Üzerine çok ağır bir bavul konmuş olabilir. Kafes sarsılmış olabilir. Kafesin açılması hiçbir şekilde mümkün değil. 4 kilidi açarsanız ancak kafes o zaman açılabilir. Kedinin bunu açması imkansız. Dışarıdan açılmış olabilir. İlla da bir kasıt olduğunu düşünmüyoruz ama bir kedi bu kapağı açamaz. Kaybettiklerini kabul ediyorlar. Tutanaklara da ‘kafes boş’ şekilde geçti.” dedi.

İstanbul’dan Emir Macit isimli öğrenci tekir cinsi kedisi “Bella” yı Gaziantep’e göndermek için Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı kargo bölümüne geldi. Taşıma bedeli olan 95 TL’yi ödeyen ve Bella’yı kafesinde kargo görevlilerine teslim eden Macit, kedisini Gaziantep’ten teslim alacak eniştesi Sait Demirkıran’a da bilgi verdi. İşlemleri tamamlayıp havalimanından ayrılan Macit, bir süre sonra kargo görevlilerince aranarak, kedisinin, uçağa konulurken kaçtığı, aramaların devam ettiğine ilişkin bilgi verildiğini kaydetti.

 

Zaman zaman yavrularımızdan sahiplenmek isteyen kişiler uçak ile gönderim yapıp yapamayacağımızı sormaktadırlar. Uçağın kargo bölümünde yavruların seyahat etmesine güvenmiyoruz.Ancak yolcu yanında kabinde seyahat edebilirler. Yetişkin bir insanın bile yolculuk etmesinin  hayati tehlikesi olacağı uçağın kargo bölümünde küçük bir yavru kedinin yollanmasını lütfen teklif dahi etmeyin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.