British Shorthair Irkının Özellikleri

KARAKTER ÖZELLİKLERİ

Uyumlu karakter özelliği sayesinde ev için ideal kedi ırklarından biridir.Isırmak, tırmalamak gibi saldırgan özellikler göstermezler bu özellikleri ve oyuncu karakterleri onları çocuklar için ideal bir oyun arkadaşı yapar.Kucakta oturmaktan pek hoşlanmasalarda sizinle zaman geçirmek isterler yanınızdan ayrılmak istemezler.Oldukça iştahlı pisicikler olduklarından dolayı kilo almaya eğilim gösterirler.

british-shorthair-safkan-patiler-1

Birçok evcil kedi ırkına göre daha yavaş olgunlaşırlar. Dış görünüş olarak 3 yaşında tam olarak gelişimlerini tamamlarlar.Yaşam süreleri 14-20 yıl arasında değişmektedir.

İDEAL DIŞ GÖRÜNÜŞ ÖZELLİKLERİ

Orta veya Büyük Boy
Sağlam ve tıknaz gövde yapısı
Kısa ve güçlü bacak yapısı
Kısa ve kalın kuyruk yapısı
Yuvarlak kafa yapısı
Kısa burun
Tombul yanaklarıyla gülen bir ifade
Yuvarlak gözler
Kısa Yumuşak Tüy Yapısı
Erkek 4.1–7.7 kg – Dişi 3.2–5.4 kg

RENKLERİNE GÖRE İSİMLENDİRİLMELERİ

British Shorthair ırkının en bilinen rengi Blue diye adlandırılan koyu gri tüy renginde kehribar rengi gözlere sahip olanıdır.Klasik olarak bilinen Blue Renk dışında oldukça çeşitli renkler mevcuttur.

Blue British Shorthair
blue-british-shorthair-safkan-patiler

Diğer Renk Seçeneklerini Tanımak için;

 

British Shorthair Irkının Özellikleri” üzerine 4 yorum

  • Selam
    Bende British shorthair kedim var tuyleri koyu gri gözler kehribar rengi fakat tuyler kişi değil yoğun ve resimlerdekinden uzun bu değişik bir tür mu yoksa normal özelliklerinden midir

      • Ya bir şey sormak istiyorum benim çocukluğumdan bu yana british shorthair sahiplenme gibi bir isteğim var bir kaç ay içinde sahipleneceğim, fakat korktuğum bir nokta bu kedilerin genetik bir eklem rahatsızlığına sahip olmaları. Bu cinsi scottish fold cinsi kediler ile çiftleştirdiğimiz sürece bu hastalığın reaksiyon göstermeyeceğini söylüyor veterinerler. Bu genetik rahatsızlık hakkındaki söylentileri mutlaka duymuşsunuzdur korkmam gerekir mi?

        • Merhaba.Öncellikle bende veteriner hekimim ve tabii ki scottish fold ve british shorthair ırkları özel ilgi alanıma girdiği için genetik hastalıklara yatkınlıkları konusunda bilgim var. Eklem problemleri british shorthairlerde değil aksine scottish foldlarda kulakların kıvrık olmasını sağlayan fd geni nedeniyle görülmektedir.Kulakları kıvrık olamayan kediler Fd geni tasımazlar. Eklem ve iskelet problemi yasamamaları için İki scottish fold kedi çiftleştirilmemesi gerekir.British shorthairlerde eklem rahatsılıklarına genetik bir yatkınlık yoktur, o yuzden korkmanıza gerek yoktur.Scottish fold sahiplenmek isterseniz anne ve babasının ikisininde kıvrık kulaklı olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.