Annesiz Yavruyu Hayatta Tutma Rehberi

Yavrunun gerçekten annesi yok mu?

Yavruyu sokaktan bulmuş iseniz annesinin gerçekten olmadığından emin olmadan lütfen yuvasından almayın.Sokak kedileri yiyecek bulmak için birkaç saatliğine yuvadan ayrılırlar.Yavruların karınları hafifce dolu ve temiz görünüyorlarsa muhtemelen anne yuvaya tekrar gelecektir.Ancak anne yaklaşık 3 saatir yuvaya gelmiyorsa, yavrular aç, pis ve sürekli miyavlıyorsa anne kedinin baışına birşey gelmiş ve ya yavrularını terk etmiş olabilir.

Yavru kaç günlük?

kedi yaşı öğrenmek

Yavrunun kaç günlük olduğuna dair size bilgi verebilecek bazı parametreler:

 • Göbek kordonu düşmesi                              1-3 gün
 • Gözlerin açılması                                             7-10 (2-16 gün arasında değişir)
 • Göz rengi                                                             ilk açıldığında bulutsu mavi 3 aylık oldugunda orjinal renk
 • Kulakların açılması ve dikleşmesi            9 gün(6-17gün)
 • Duymaya başlama                                           4-6 hafta
 • Tırmalama                                                           7-14 gün
 • Yürüme                                                                 14-21 gün
 • Pupillar refleks                                                  >28 gün
 • Kesici dişler                                                         3-4 hafta
 • Premolar dişler                                                  5-6 hafta

Yeni doğan yavruların hayatta kalması için gerekli olanlar;

 1. Yavrulara uygun çevre şartları
 2. Doğru ve kaliteli gıda
 3. Yeterli süre uyku almaları
 4. Ürinasyon ve defekasyonların uyarılmalısı

Annesiz Yavruyu Hayatta Tutma Rehberi

Vucut Isısı

yavru kedi ısıtmak

İlk yapmanız gereken eğer yavru ıslak ise bir havlu ve ya kurutma makinesiyle yavruyu kurutmak olmalıdır. Kurutma makinesiyle kurturken yavrunun zarar görmediğine emin olun.
Kuruyan yavrunun beden ısısını ölçmeniz hipotermiye maruz kalıp kalmadığı hakkında fikir verebilir.

Yavrunun Ateşini Nasıl Ölçebilirim?

Bunun için yavrunun kuyrğunu kaldırın ucu hafif ıslatılmış termometresi yavrunun anüsüne hafifçe sokun, nazik olmaya ve yavruya zarar vermemeye dikkat edin termometrenin metal uç kısmının içerde olması yeterlidir.Termometrenin ucuna yavrunun sırtı yönünde hafif bir açı vermeniz gerekli.Bu termometrenin rektum mukozasıyla temas halinde olmasını, dışkının ısısını değil gercek beden ısısını ölçmenizi ve doğru sonuç almanızı sağlar.Tüm işlemleri yaparken nazik davranmayı unutmayın.Cıvalı termometreler için 2dk, dijital termometreler için sinyal verene kadar bekletin.

Yeni doğmuş sağlıklı ve kuru bir yavruda rektal ısı 35.5 (+,-0.8) derecedir.Bu ısı derecesi yükselip ilk hafta 37,5 derece düzeyine ulaşır.8-14 günlük bir yavrunun rektal ısısı 38 derecedir.Vucut ısısının yetişkin düzeye ulaşması yaklaşık dört haftayı bulur.

Vucut ısısı 32 derecenin altına düşmüş yavrular hipotermiye girmiş demektir.İmkanınız var ise yavruyu daha fazla vucut ısısını kaybetmesini engelleyecek şekilde( battaniyeye sararak) veteriner hekime götürmelisiniz.

Hipoterminin engellenememesi yavruların kaybedilmesine neden olmaktadır.Hipotermi vucudun metabolik ihtiyacını artırır. Düşen vucut ısısı kalp atım oranında azalmaya bu da yeterli emmemeye ve ortaya cıkan dehidrasyon sonucu ölüme neden olur.

Hipotermik bir yavrunun vucut ısısı aniden değil yavaş ve dikkatli bir şekilde yükseltilmelidir, aksi takdirde ölümler şekillenir.
Su torbası ısı lambasıyla hızlı şekilde ısıtılan yavrular da metabolizma iyice bozulur.

0-7 günlük yavrular için ideal çevre ısısı 29-32 derece olmalıdır.Daha sonra bir aylık olana dek 27 derece çevre ısısı idealdir.

Beslenme

annesiz yavru bakımı

Yavru kedilerin karaciğer glikoz rezervleri çok düşüktür.Her 2-3 saate bir gıda alamayan yavrular hipoglisemi tehlikesiyle başbaşadır.Hipoglisemi yavruların hayatını tehlikeye atan bir durumdur.

Yavrunun ısınmasını sağladıktan sonra yavrunun beslenmesini sağlamalısınız.Bunun için yavruyu kabul edecek bir süt anne bulmak en iyisidir.Süt anne bulana kadar elde beslemeniz gerekmektedir.

Yavru kedilerin beslenmesi için kedi sütüne eş değer hazır mamalar bulunmaktadır.İmkanınız var ise besleme için kaliteli bir kitty milk kullanmalısınız.Beslemek için yavru kedi biberonu kullanmanız yavrunun daha kolay beslenmesini sağlar. Biberon bulamazsanız iğnesi çıkartılmış enjektör ile besleyebilirsiniz.Yavruyu enjektör beslerken sütün soluk borusuna kaçmamasına dikkat edin, bu aspriasyon pnomonsine nedeniyle yavrunun ölümüne neden olabilir.

Elle beslenen 0-7 günlük yavrular 2-3 saatte bir 2-3 ml sütle beslenmeli, süt miktarı yavruların büyümesine parelel artırılmalıdır.Süt her besleme sırasında taze olarak hazırlanmalı.Biberon her beslemeden önce temizlenmelidir.Verilen süt yaklaşık 37 derece olması gerekmektedir.Beslenmeden sonra sırtına masaj yaparak gaz çıkartmasına yardım edebilirsiniz.

Yaşa Göre Gün içinde Besleme Sıklığı

1haftalık     6kez
2 haftalık   6kez
3 haftalık   4kez
4haftalık    3kez

Yavruların Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

gimpet kitty milk

Yavrulara inek sütü verilmemelidir.İnek sütü İçerdiği doymamış yağ asitleri yavrunun sindirimi için uygun değildir.Laktoz oranıda yavru için yüksektir.İnek sütüyle yavruyu beslemek yavrunun ishal olup dehidrasyon nedeniyle ölümüne neden olabilir.Su katılmış inek sütü de yavru için besleyici ve sağlıklı değildir.Sütün içersine çiğ yumurta sarısı katmak salmonella enfeksiyonu nedeniye yavrunun ölümüne neden olabilir.

Ayrıca yavruyu beslenmesi gerekenden %25 daha fazla süt verirseniz yavrunun sindirim enzimleri kapasitesi yeterli olmamasından dolayı yavrunun ishal olmasına ve belkide ölümüne neden olabilirsiniz.

Yavrunun beslenmesi için 1. tercihiniz yavruyu kabul eden süt anne olmalıdır süt anne bulana kadar 2. tercih olarak kaliteli hazır kedi sütü tozu karışımları(kitty milk) ile beslemenizdir .Eğer yaşadığınız yerde kitty milk bulma ihtimaliniz yoksa eczaneden yeni doğan bebekler için üretilmiş laktozu düşük ve taurinli mamayı gecici olarak kullanabilirsiniz

Başka canlılara ait sütler(inek, keçi vs) veya başka bir canlının yavrusunun ihtiyaçlarına göre formule edilmiş süt tozları kullanmak yavrunun ihtiyaçlarını karşılayamadıkları gibi yavrunun ölümüne bile neden olabilirler. Kedi yavrusunun ihtiyaçlarına yönelik hazırlanan kaliteli yavru kedi süt tozları kedilerin kalp ve göz sağlığı için gerekli olan Taurin aminoasitini içerirler.Taurin kedilerin mutlaka alması gereken bir aminoasit olmakla birlikte  taurinsiz beslenme kedilerin ölümüne neden olur. Ayrıca kedilere yönelik hazırlanan kaliteli süt tozlarında bulunan hayvansal kökenli protein ve yağ bileşenleri kedi yavrularının hassas midelerinin özel ihtiyaçlarına göre hazırlanmıştır.

Normal şartlar altında yavruların 3-4 haftalık oluncaya kadar sadece anne sütü alması yeterlidir.Bu zamandan sonra sütün yanında mamaya başlanmalıdır.Yeterli gıda alımının ve büyümenin sağlanamadığı durumlarda ek gıdaya erken geçilmelidir.Geçişler kademeli yapılmalıdır. Kaliteli yavru yemleri kullanılmalıdır. Bu yemler bir kısım kuru mama + üç kısım su ya da üç kısım su + iki kısım konserve gıda şekilde olmalıdır.Kendisi beslenemeyen hayvanlar elle beslenmelidir.Mamaya alıştıktan sonra su oranı azaltılarak kuru gıdaya geçiş sağlanır.Her öğünde yavruya istediği kadar beslenmesi için 20 dk süre tanınmalı sonra kalan mama uzaklastırılmalıdır.Sütten kesilmeden 4-9 haftalık olana kadar yavrular günde en az 3 kez beslenmelir.

İdrar ve Dışkı Yaptırma

yavru çiş yaptırmak

Yavrular üç haftalık olana kadar annelerin yalarak uyarmasıyla idrar ve dışkısını yaparlar.Annesiz yavrunun her beslenmeden sonra ıslak pamuk yardımıyla anogenital bölgeye masaj yapılarak idrar ve dışkı yapması uyarılmalıdır.İşlem bittiken sonra bölge temizlenmeli ve kuru olmalıdır.İshal gibi durumlarda yavrunun poposu cok kirleneceği için o bölgeyi yıkamak durumunda kalabilirsiniz.Yıkadıktan sonra mutlaka kurutmanız gerekir.Dışkısının ve idrarının rengi ve yapısı sürekli kontrol edilmelidir.Bu yavrunun sağlık durumuyla ilgili size bilgi verir.4 haftalık olduktan sonra yavru kedi kumuna alıştırılması gerekir.Yavrunun kumu yeme ihtimali olduğu için kristal kum kullanılmamalıdır.

Uyku Düzeni

uyuyan yavru kedi

Yeni doğan yavruların uyku düzeni onların sağlık göstergelerinden biridir.Yavrular hayatlarının ilk üç haftası sadece beslenir ve uyurlar.Sağlıklı yavrular günün %90’ını uyuyarak geçirirler.Sağlıklı yavrular uyurken kafalarını yatış şekiline göre önce doğru uzatır. Uyku sırasında kas kontraksiyonları aktif uyuma döneminin normal bir göstergesidir.Yavrular uyanınca esnerler.Sağlıklı yavrular uyanınca bağırmaz. Eğer 15 dk uzun süredir yavrularda bağırma huzursuz hareketler varsa stres, ağrı, rahatsızlık, üşüme veya aç olduğu akla gelmelidir.

Bakım ve Temizlik

yavru kedi temizlemek

Yavrunun sağlığı için hijyen prosedürlerine uymak gerekir.Henüz mikroplara karşı tamamıyla korumasızdır.Yavrunun yattığı yer günlük olarak temizlenmelidir.Emzirmeden önce ellerinizi iyice yıkamalısınız.Sütü hazırlayacağınız su önceden kayantılıp soğutulmuş olması gerekmektedir.Emzirirken kullanılan bez, havlu gibi malzemeler temiz olmalıdır.Biberon da düzenli temizlenmelidir.Temizlik için kullanılan malzemeler yavru için toksik olmaması gerekir.Evinizde başka hayvanlar varsa yavruya mikrop bulaştırma ihtimali olabilceği için yavru diğer evcil hayvanlardan izole edilmelidir.

Yavruyu bulduğunuzda çok pis olsa bile 1-2 gün yıkamayın.Alkolsuz ıslak mendilerden temizlik için yararlanabilirsiniz.Üzerinde pire varsa ve yaşı pire tedavisi yapılması için çok küçük ise bir fırça yardımıyla pirelerini toplayabilirsiniz.Veterinerinize danışmadan parazitlere yönelik bir ilaç kesinlikle vermeyin bu yavrunun ölümüne neden olabilir.

Mutlu ve Patili Günler Dileğiyle..
Safkan Patiler Ailesi

Annesiz Yavruyu Hayatta Tutma Rehberi” üzerine 4 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.